Kurtyna w górę! Jak się pracuje w nowoczesnym urzędzie…

Co szumi w fontanratusznie? Przy tych temperaturach dobrze, że w ogóle coś szumi. Przed urzędem zamontowano kurtynę wodną, która pozwala mieszkańcom na chwilową ochłodę (głównie dzieciom). Jednak chyba nikt przy zdrowych zmysłach w czasie takich upałów nie naraża się bez potrzeby na działanie promieni słonecznych. Za to w urzędzie aż szumi w głowach od upału. Żartów nie ma, bo wysokie, ponad trzydziestostopniowe temperatury powietrza, do pracy na pewno nie zachęcają.
Podobno urzędnikom drugiego piętra skrócono czas pracy do godziny 14, a w zamian za to rozpoczynają dniówkę o godzinie 6. Może i jest to jakieś rozwiązanie, ale bardzo prowizoryczne. Dlaczego wójt gminy dopuściła do sytuacji, w której nie zaprojektowano klimatyzacji? Przecież współczesne budynki użyteczności publicznej, standardowo wyposaża się w takie instalacje. Projektując szklane wykusze, olbrzymi dachowy świetlik i wieżę zegarową, nawet dziecko potrafiłoby przewidzieć, że temperatura wewnątrz budynku będzie w gorące dni osiągała ekstremalny poziom. Pani Wójt! Od dawna już systemy klimatyzacji nie są luksusem, a zapewniają komfort pracy i zwiększają jej efektywność. Podobnie zresztą jak systemy gaszenia pożaru, bezprzewodowy internet, automatyczne systemy oddymiania, instalacje solarne, fotowoltaiczne, itd. itp. Do tego wszystkiego urzędnika obowiązują pewne normy i standardy, jeśli chodzi o sposób ubierania. Nie mówię, że konieczne jest chodzenie w garniturach czy garsonkach, ale w gatkach i klapkach do roboty przyjść nie można! A wraz z systemem klimatyzacji problemu by nie było. Tak oto przez zwykłą niefrasobliwość i pewnie jakieś pozorowane oszczędności, wykonanie instalacji klimatyzacji będzie kosztowne, nieekonomiczne, a przede wszystkim doprowadzi do remontu nowego budynku! O ile oczywiście ktoś pomyśli, że w przyszłym roku też nadejdzie lato. A może taniej będzie zamknąć cały urząd w sierpniu?

Budowa i wyposażenie ratusza pochłonęły około 10 milionów złotych, granitowa płyta rynku około 4 milionów, a klimatyzacja została w ostatniej chwili zainstalowana tylko w pomieszczeniach wójta, zastępcy wójta, sekretarza, skarbnika oraz w biurze Rady Gminy i na sali konferencyjnej. Czyli jednak potrzeba montażu instalacji klimatyzacji została zdiagnozowana prawidłowo. Żeby władze gminy przekonały się jak pracuje urzędnik w upalne dni w zabierzowskim ratuszu, proponuję na jeden dzień wyłączyć klimatyzację i posiedzieć sobie w ciepełku przez bite 8 godzin. Na pewno wrażenia będą niezapomniane!

Pozdrawiam gorąco

Łukasz Grzelewski